Wideodermatoskopia – bezinwazyjne badanie znamion

Wideodermatoskop

Wczesne różnicowanie zmian w obrębie skóry o charakterze owrzodzeń, plam czy też guzków, oraz w obrębie jamy ustnej jest podstawą wczesnej diagnostyki czerniaka. Dermatoskopia jest metodą diagnozy, która pozwala na bezinwazyjnie (bez konieczności zabiegu chirurgicznego) zdiagnozować m. in. czerniaka złośliwego. Za jej pomocą można bez trudu odróżnić zmiany barwnikowe od niebarwnikowych, a w przypadku ich stwierdzenia umożliwia wczesne wykrycie ewentualnej złośliwej transformacji.

Dzięki zastosowaniu wideodermatoskopu obraz zmiany, zostaje przeniesiony do komputera gdzie zostaje zapisany w wersji cyfrowej. Co więcej daje możliwość powiększenia zmiany nawet 100-krotne (jednak w codziennej diagnostyce stosuje się najczęściej powiększenie jedynie 40-krotne). Sprzęt ten, w przypadku większej ilości zmian zgromadzonych na jednym obszarze umożliwia, zrobienie zdjęcia ogólnego, a następnie przyporządkowanie poszczególnym zmianom dokładnych zdjęć. W ten sposób można uzyskać szczegółową dokumentację, która daje możliwość dokładnej kontroli. Stosowany program porównuje aktualne zmiany, z wcześniejszymi zdjęciami. Daje to możliwość uzyskania obiektywnej oceny i zarejestrowanie ewentualnych niepokojących zmian.

Tubinger MoleAnanalyzer

Program do wczesnego wykrywania czerniaka skóry powstał dzięki współpracy lekarzy Clausa Garbe i Andersa Blum z Kliniki Dermatologicznej Uniwersytetu Tubinger w Niemczech oraz firmy TeachScreen mieszczącej się w Bad Birnbach w Niemczech. Został opracowany na podstawie algebraicznych algorytmów analizujących parametry geometryczne, nasycenie koloru oraz strukturę zmiany.

Przeznaczenie programu:

  1. Obserwacja zmian melanocytowych w czasie poprzez zestawienie zdjęć w danym przedziale czasowym. Program umożliwia dokonanie analizy dwóch zmian równocześnie i porównanie parametrów.
  2. Analiza zmian na łagodne i złośliwe za pomoca algebraicznych algorytmów.

Ocena komputerowa zmiany jest weryfikowana z obserwacjami lekarza, który w zależności od aktywności zmian barwnikowych podejmuje decyzje: o konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego lub dalszej obserwacji zmian. Dzięki wideodermatoskopii lekarz wykonujący zabieg może ustalić bezpieczny margines cięcia, dający dużą pewność całkowitego usunięcia zmiany.