Czerniak - nowotwór złośliwy skóry - objawy

Jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Często powstaje w obrębie znamion barwnikowych lecz nie jest to regułą. Pojawia się również na skórze nie zmienionej. Daje wczesne przerzuty. Punkt wyjścia czerniaka to melanocyty, które ulegają złośliwej transformacji.

Wczesne rozpoznanie czerniaka daje duże szanse na pełne wyleczenie (według niektórych źródeł nawet 90-100%). Gdy pojawiają się niepokojące zmiany barwnikowe na skórze zaleca się wizytę u lekarza. W przypadkach gdy ciężko jest określić czy zmiana jest nowotworem wskazane jest badanie dermatoskopowe.

W ostatnich latach zachorowalność na nowotwory skóry, w tym na czerniaka złośliwego znacznie wzrosła. Wysoka umieralność jest wynikiem niewielkiej świadomości społecznej, późnego zgłaszania się do lekarza oraz panującej, błędnej opinii że usunięcie chirurgiczne jest powodem przerzutów i przyspiesza złośliwy przebieg choroby. Na nowotwory skóry najbardziej narażeni są ludzie o jasnej karnacji, rudzi, z zespołem znamion dysplastycznych oraz licznymi zmianami barwnikowymi. Osoby te powinny stosować latem kremy z filtrem aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zgłosić się do lekarza gdy pojawiają się następujące objawy:

Czerniak
Czerniak
lub gdy pojawiają się cechy wzmożonej aktywności takie jak: Nie wszystkie znamiona, na szczęście, odpowiadające powyższym kryteriom są nowotworami. Dla uniknięcia usuwania znamion zupełnie łagodnych, a które jedynie wyglądają na złośliwe ocenia się je dermatoskopowo.